רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

תקופת ההריון הינה תקופה מיוחדת במינה עבור האישה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטאלית. בתשעת חודשי ההריון משתנה גופה לבלי היכר ועובר תהליך מורכב הגורם לא פעם לסיכונים הדורשים ליווי או התערבות רפואית.

ההתייחסות של הרפואה בישראל כלפי חודשי ההריון נחשבת פורצת דרך וסל השירותים והבדיקות העומד לרשות מבוטחות קופות החולים הוא מן הרחבים ביותר בעולם. עם זאת לצערנו הרב נרשמים מדי שנה מקרים של רשלנות רפואית בהריון הגורמים לפגיעה באם או בעובר.

למרות העובדה שאיש אינו מבקש להיות אחראי ישיר או עקיף למקרה של רשלנות רפואית בהריון ובכלל (ובוודאי שאף רופא אינו שש לאבד את רישיונו בשל כך) לא מדובר בשאלה של מזל או מקריות אלא במידת המקצועיות ולקיחת האחריות של אנשי המקצוע והצוות המטפל.

רשלנות רפואית ניתן למנוע בעזרת צוות מקצועי וניהול פרוצדורות רפואיות ללא דופי. במידה ובכל זאת התרחש מקרה של רשלנות רפואית בהריון חשוב לדעת כיצד לפעול ואל איזה גורם משפטי לפנות.

מעקב הריון רשלני
כאמור במהלך ההריון עוברת האישה מעקב צמוד. בכל חודש נבדקים תפקודי העובר ובריאותה של האישה ההרה בכל אמצעי רפואי הקיים לרשות המערכת לרבות אולטראסאונד, בדיקות דם, בדיקת שקיפות עורפית, סקירות מערכת ואף בדיקות מורכבות כגון מי שפיר ועוד.

רשלנות רפואית בהריון עקב ליווי שאינו תקין מתרחשת למשל במקרה בו הצוות הרפואי לא עדכן את האשה בדבר סיכון מסויים (חשד לסכרת היריון, רעלת הריון וכיוצ`ב), כאשר היא לא הופנתה לבדיקה מסויימת על אף הצורך הרפואי שלה או במידה ואבחון מסויים לא טופל כיאות ובמהירות הנדרשת במהלך ההריון ומכאן שהביא לסיכון מיותר או לגפיעה בשלב מאוחר יותר בריאותה של האשה ההרה.

רשלנות רפואית בהריון בגדר "לידה בעוולה"
"לידה בעוולה", זהו המונח המשפטי שניתן ללידה של תינוק בעל מום (תסמונות שונות, עיוורון, חירשות, פיגור ועוד) עקב רשלנות רפואית. מכיוון שתחום הרשלנות הרפואית באופן כללי הינו תחום אפור למדי עולה לא פעם הקושי לשים את האצבע על הרגע המדוייק בו היא התרחשה.

אך במידה וחלילה נולד תינוק בעל מום בשל אי הפניה לייעוץ גנטי, אי הפניה לבדיקות מתאימות על אף רמת סיכון גבוהה למשל, עיכוב מתמשך ורשלנות באבחון בדיקות, אי גילוי מומים בזמן או בשל כשל טכני, התרשלות במהלך בדיקת מי שפיר או שקיפות עורפית וכיוצא באלו, דהיינו מקרים אותם היה ניתן למנוע, אין כל ספק כי מדובר ברשלנות רפואית בהריון וכי זכותה של האשה ומשפחתה לתבוע את הדין מנושאי האחריות.

חוויתם רשלנות רפואית? משרד עורכי הדין זין און, לשרותכם!
אנו במשרד עוה"ד זיו און מתמחים במתן מנעד שירותים רחב בנושא נזקי גוף ועמידה מול חברות הביטוח בישראל ומעמידים לרשות לקוחותינו צוות מנוסה ומקצועי תוך הקפדה על ליווי אישי וישיר לאורך התהליך כולו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם