רשלנות רפואית בניתוחים

רשלנות רפואית בניתוחים

במהלך החיים אנו נתקלים לא אחת בקשיים בריאותיים הדורשים התערבות ניתוחית, ולאחר התלבטות אנו נאלצים להכיר בעובדה כי עלינו להשאיר את גופנו לכמה שעות בידיו של צוות מנתחים מקצועי ולקוות כי ההליך יעבור בשלום.

נקודת המוצא שלנו ברוב המוחלט של המקרים, היא שמדובר בצוות רפואי בעל ניסיון וידע רב ואנו בוטחים בכל אחד מאנשי הצוות שיבצע את עבודתו נאמנה ולא יגרום לנו חלילה נזק כלשהו או עוגמת נפש.

לצערנו הרב למרות התקוות הגדולות, חוזרים ונשנים מקרים של רשלנות רפואית בניתוחים. נוסיף ונציין כי אין כמעט דרך למנוע מראש את המקרה וכי רשלנות רפואית יכולה להתרחש בבית חולים פרטי בדיוק במידה שהיא יכולה להתרחש בבית חולים ציבורי, בניתוח קטן ופשוט יחסית כמו בניתוח מורכב וארוך.

מתי כשל בהליך רפואי נחשב לרשלנות רפואית
רוב הניתוחים באופן כללי דורשים ביצוע של פעולות כירורגיות מורכבות העלולות לסכן את האדם. סיכונים אלו מפורטים למטופל טרם ההליך, מכאן שלא כל ניתוח כושל או כזה המסתיים במות החולה נחשב לרשלנות רפואית בניתוח.

רשלנות רפואית בניתוחים באה לידי ביטוי כאשר אחד מן התנאים הבאים או האירועים הנ"ל מתקיים: הצוות הרפואי אינו מעודכן מראש במצבו של החולה או בהליך הרפואי המתבצע או כאשר ישנו חוסר תיאום בין אנשי הצוות (בין המרדים לאחיות, בין המנתח למרדים וכדומה).

אפשרות נוספת: כאשר נעשה שימוש כושל או ניסיוני בציוד רפואי שאינו מתאים למצבו של המנותח או כאשר נעשה שימוש בחומרי הרדמה או חומרים אחרים במהלך הניתוח שהמנותח אלרגי אליהם. רשלנות רפואית בניתוחים נרשמת גם כאשר נשכח בגופו של המנותח גוף זר כלשהו (פדי גזה, צינוריות, כלי ניתוח וכדומה), לרבות כל אירוע אחר שאינו בגדר "טיפול מתאים וסביר" על פי חוק.

על מי מוטלת האחריות במקרה של רשלנות רפואית
האחריות מוטלת כמובן על הגורם העיקרי שהביא למקרה הרשלנות הרפואית בניתוח. למשל, במידה ומידת סמי ההרדמה שהוענקה לחולה לא התאימה למידות גופו והוא לקה בתרדמת בת כמה שבועות כתוצאה מאירוע מוחי נלווה הרי שהאחריות מוטלת על המרדים.

באופן כללי על מנת להוכיח בבית המשפט כי אכן התבצעה פעולה של רשלנות רפואית בניתוח על התובע להצביע על כשל ספציפי שכזה וכן לגבות אותו בכך שהרופא לא העניק "טיפול סביר".

מונח זה שהזכרנו עוד קודם הוא מונח מפתח בעולם התביעות העוסקות ברשלנות רפואית ומשמעותו שהרופא המטפל או איש הצוות לא נהג כפי שהיה נוהג כל רופא אחר במצבו ובעמדתו וכי הוא לא הפעיל את שיקול הדעת הנכון ואת מידת הזהירות המתאימה כפי שהיה מצופה ממנו וכפי שמורה הספרות המקצועית בנושא.

חוויתם רשלנות רפואית? משרד עורכי הדין זין און, לשרותכם!
אנו במשרד עוה"ד זיו און מתמחים במתן מנעד שירותים רחב בנושא נזקי גוף ועמידה מול חברות הביטוח בישראל ומעמידים לרשות לקוחותינו צוות מנוסה ומקצועי תוך שמירה על ליווי אישי וישיר לאורך התהליך כולו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם