אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה

סעיפים 79-85 בחוק ביטוח לאומי (נפגעי עבודה) מסדירים את הנושא של מחלות מקצוע. לא פעם עובדים נחשפים במהלך עבודתם לחומרים כימיים או כול מיני חומרים מסוכנים אשר מזיקים לבריאות העובד ולרוב, גורמות לנזק בלתי הפיך.

מחלת מקצוע היא תוצר של חשיפה ממושך ולאורך זמן לאותם החומרים המזיקים או כפי שמכנה זאת הביטוח הלאומי: "חשיפה כרונית". לדוגמא: אדם שעבד במשך מספר רב של שנים באזור שבו הקרינה היא גבוה מאוד, לקה כתוצאה מכך, בסרטן אשר הוביל למותו. דוגמה נוספת: תביעה של נגר אשר לאורך כול שעות עבודתו, לא סופקו לו אמצעי בטיחות וכתוצאה מנשיפת נסורת לאורך מספר רב של שנים לקה במחלת ריאות קשה.
הבעיה העיקרית היא, במקרים בהם מחלת המקצוע לא מופיעה ברשימה הסגורה של הביטוח הלאומי. אולם, ביתי המשפט פסקו בעניין וקבעו כי ישנם סוגי פגיעות ומחלות אשר לא מופיעות ברשימה הסגורה של הביטוח הלאומי אשר יוכרו כמחלת מקצוע שמקורה כתאונת עבודה.

ביתי המשפט סיפקו כלי נוסף להכרה במחלות מקצוע על ידי שיטת ה"מיקרוטראומה"-תורת הפגיעות הזעירות. הכוונה היא לפגיעות חוזרות ונישנות של העובד במהלך עבודתו. בנוסף, והחשוב מכול, שהחומר הרפואי שיש בידו של העובד, הוא מקשר בין הפגיעה לבין העבודה.
תביעות המיקרוטראומה הינן תביעות מורכבות המצריכות יידע רב ונכונות להילחם מול הביטוח הלאומי.

משרד עוה"ד זיו און הינו משרד בעל ידע רב בתחום נזקי גוף ובתביעות מול הביטוח הלאומי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם